SILVER & METAL / Silver / Kaffe/teservis 4079587
*
nr 407 9587
Kaffe/teservis
Lenght: ()
4-del, Frankrike, Christofle, sent 1800-tal, pläter
Estimate:
1000
Sold:
SEK 2400
Auction date:
Monday May 22 2006
at 16:00:01
- Bid history
Time
Bidder
Bid
18/4 15:28:55
1
1.000 kr
18/4 15:52:11
2
hidden*
18/4 15:54:23
1
1.200 kr
18/4 15:55:10
1
1.500 kr
- Läs mer...
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: christofle europa frankrike fransk franska franskt kaffe nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal tekopp tekoppar teservis
-
2003 BEAKER
silver, Carl Fahlberg, Uppsala, Sweden, 1765, gild..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:46
-
2029 BEAKER
silver, Russia, 1838, Niellodekor, gilded on the i..//
Present: SEK 2000
Auction ends
this Monday
27 maj at 19:27
-
9005 CUTLERY
55 pieces, Vasa, nickel silver, 12 matknivar, 12 e..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 18:15
-
2036 CUTLERY
silver, 27 delar. Weight: 1000 gr brutto,
Auction ends
this Monday
27 maj at 19:35
-
2021 CUTLERY
silver, Rosenholm, 23 pieces, 6+ 6+ 6+ 4+ 1 de..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 19:07
-
9218 CUTLERY SET
100 del ca, CG Hallberg, Sweden, nickel silver. Le..//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:20
*
Kaffe/teservis
nr 407 9587
Kaffe/teservis
Lenght: ()
4-del, Frankrike, Christofle, sent 1800-tal, pläter
Estimate: | 1000 |
---|---|
Sold: | SEK 2400 |
Auction date: |
Monday May 22 2006 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
18/4 15:28:55 | 1 | 1.000 kr |
18/4 15:52:11 | 2 | hidden* |
18/4 15:54:23 | 1 | 1.200 kr |
18/4 15:55:10 | 1 | 1.500 kr |
- Läs mer...
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: christofle europa frankrike fransk franska franskt kaffe nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal tekopp tekoppar teservis
-
2003 BEAKER
silver, Carl Fahlberg, Uppsala, Sweden, 1765, gild..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:46 -
2029 BEAKER
silver, Russia, 1838, Niellodekor, gilded on the i..//
Present: SEK 2000
Auction ends
this Monday
27 maj at 19:27 -
9005 CUTLERY
55 pieces, Vasa, nickel silver, 12 matknivar, 12 e..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 18:15
-
2036 CUTLERY
silver, 27 delar. Weight: 1000 gr brutto,
Auction ends
this Monday
27 maj at 19:35 -
2021 CUTLERY
silver, Rosenholm, 23 pieces, 6+ 6+ 6+ 4+ 1 de..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 19:07 -
9218 CUTLERY SET
100 del ca, CG Hallberg, Sweden, nickel silver. Le..//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:20